Ojciec i syn umierają w szpitalu

28-10-2022

Sprawa śmierci Wiesława i Roberta Ruszowskich

28 października Fundacja Polskie Veto złożyła dwa zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa ściganego z urzędu. Zawiadomienia wraz z załącznikami to prawie 300 stron wydruku. Tytułowa, tragiczna historia została zgłoszona do projektu Norymberga 2.0 i została poddana analizie przez zespół złożony z medyków i prawników. Dotyczy ona dwóch pacjentów, śp. Wiesława (ojca) i śp. Roberta (syna) Ruszowskich, którzy byli w tym samym czasie hospitalizowani i którzy nie przeżyli pobytu w szpitalu. Obaj padli ofiarą bezdusznych procedur covidowych i wielu zaniedbań ze strony częstochowskiej placówki zdrowotnej, a także kolejnych placówek, do których byli przewożeni.

W części historii dotyczącej Roberta Ruszowskiego tkwi pewna niewiadoma: niejasne są okoliczności, w jakich został on przyjęty na Oddział Obserwacyjno-Zakaźny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie. Wraz ze swoją siostrą i matką doglądał on leżącego w owym szpitalu swojego ojca. Robert Ruszowski nie zdradzał żadnych szczególnych objawów chorobowych uzasadniających hospitalizację – z uwagi na stwierdzone u swojego ojca zakażenie wirusem SARS-CoV-2 zgłosił się jednak sam do szpitala. Nie udało się ustalić, jak dokładnie doszło do jego przyjęcia na oddział i co mogło mieć wpływ na jego wolę. Nie wiadomo także do końca, dlaczego szpital zgodził się na przyjęcie pokrzywdzonego.

Fundacja Polskie Veto w ramach pomocy prawnej prowadzonej przez projekt Norymberga 2.0 złożyła dwa zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa ściganego z urzędu:

- Jedno dotyczące okoliczności śmierci Roberta Ruszowskiego, zawierające postulat zbadania prawidłowości hospitalizacji w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie, Szpitalu Powiatowym w Zawierciu oraz w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu;

- Drugie dotyczące hospitalizacji i okoliczności śmierci Wiesława Ruszowskiego, który przebywał w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie oraz w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu.

W konferencji prasowej uczestniczą Pani Magdalena (córka i siostra zmarłych) oraz Pani Elżbieta (żona i matka zmarłych), a także przedstawiciele Konfederacji Korony Polskiej z Częstochowy.

Konferencja prasowa - link

Newsletter

Jeśli podzielisz się z nami swoim adresem e-mail, co jakiś czas otrzymasz od nas zwięzłą wiadomość z najnowszymi informacjami o naszym projekcie.

Norymberga 2.0
Jedyną rzeczą potrzebną złu do zwycięstwa jest bierność dobrych ludzi.
-Edmund Burke, filozof, polityk, krytyk rewolucji francuskiej