Śmiertelne NOP-y poszczepienne – rada mec. Teteli

07-06-2022

Dla tych, którzy nie słyszeli, przypominamy radę, jakiej udzielił mec. Arkadiusz Tetela podczas V posiedzenia Poselskiej Komisji Śledczej dotyczącego Niepożądanych Odczynów Poszczepiennych.

Pan Mecenas zwrócił uwagę, że wobec ogromnego zaniedbania w oficjalnym zgłaszaniu śmiertelnych NOP-ów poszczepiennych, niezmiernie ważna jest rola rodziny zmarłego. Gdy rodzina podejrzewa, że śmierć jej bliskiego jest związana z NOP po podanym preparacie, niech działa natychmiast – mimo skrajnie trudnej sytuacji emocjonalnej, w jakiej się znajduje. Jest to działanie proste i przewidziane przez prawo, a dodatkowo – bezkosztowe. Należy po prostu natychmiast po śmierci bliskiej osoby złożyć wniosek dowodowy o zabezpieczenie odpowiednich tkanek jej ciała – tak, by prokurator, zarządzając sekcję, mógł to uczynić.

Wykaz możliwych skutków ubocznych podawanych preparatów publikuje Państwowy Zakład Higieny. Te łatwo dostępne dane mogą być pomocne we wstępnej ocenie konkretnego przypadku.

Warto mimo żałobnego nastroju, przełamać się i poczynić powyższy krok. Dzięki temu, po pierwsze, dowiemy się, dlaczego nasz bliski zmarł. Po drugie, ułatwi to ewentualny proces cywilny o odszkodowanie.

Piotr Heszen

Newsletter

Jeśli podzielisz się z nami swoim adresem e-mail, co jakiś czas otrzymasz od nas zwięzłą wiadomość z najnowszymi informacjami o naszym projekcie.

Norymberga 2.0
Jedyną rzeczą potrzebną złu do zwycięstwa jest bierność dobrych ludzi.
-Edmund Burke, filozof, polityk, krytyk rewolucji francuskiej