Interwencja w małej gminie

20-05-2022

W ostatni piątek, 20 maja 2022 roku poseł Grzegorz Braun wybrał się do niewielkiej gminy na Śląsku, by osobiście przeprowadzić interwencję poselską w sprawie Anny Kubicy.

Pani Ania jest dyrektorką Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zabełkowie w gminie Krzyżanowice w powiecie raciborskim. Została ukarana naganą do akt, ponieważ odmówiła wydania części budynku szkolnego na rzecz przybyszów z Ukrainy, co według niej odbyłoby się ze szkodą dla powierzonych jej opiece dzieci. Naciski na nią publicznie i w arogancki sposób wywierał wójt gminy Krzyżanowice, Grzegorz Utracki. Czynił to w obecności personelu szkolnego, a pani Ania poinformowała o sprawie rodziców. To znowu nie spodobało się wójtowi, który wolałby pewnie, żeby takie sprawy były załatwiane po cichu – i udzielił pani Ani nagany.

Wójta interesowała część zabudowań, w których znajduje się sala gimnastyczna, gabinet pedagoga i higienistki, sala lekcyjna oraz sklepik szkolny. Trzeba podkreślić, że szkoła nie dysponuje boiskiem, więc po okresie zdalnego nauczania i „lekcji WF przez internet” uczniom znowu zostałaby ograniczona możliwości ćwiczeń fizycznych. Z kolei tzw. sklepik szkolny to jedyne miejsce w budynku przeznaczone do spożywania posiłków, jest to właściwie mała gastronomia, przygotowująca m. in. świeże owoce i koktajle dla dzieci. Pani Ania nie jest nastawiona wrogo do nikogo i kierowała się jedynie dobrem powierzonej jej społeczności uczniowskiej.

W siedzibie Urzędu Gminy poseł Grzegorz Braun i jego współpracownicy, Roman Fritz, Adam Kania oraz Natalia Mehlich nie zastali ani wójta, ani jego zastępcy. Mimo pewnej obstrukcji ze strony obecnej na miejscu pani Sekretarz Gminy oraz dzięki szybkiemu przybyciu na wniosek posła Grzegorza Brauna asysty policyjnej, interwencja została dokonana skutecznie i potwierdzona w formie urzędowego pisma. Poseł Braun pyta w nim o podstawy prawne zaangażowania gminy w kwestię przyjmowania przybywających z Ukrainy, a także o podstawę prawną, wedle której pani Anna Kubica miałaby trzymać tę sprawę w tajemnicy. Wszyscy niecierpliwie czekamy na odpowiedź Wójta Gminy Krzyżanowice.

Ciąg dalszy tej interwencji na pewno nastąpi!

W pomoc pani Ani zaangażowały się też niektóre organizacje, jak Związek Zawodowy Wolność i Godność, Stowarzyszenie Nauczycieli i Pracowników Oświaty „Nauczyciele dla Wolności”, stowarzyszenie Nowa Polska ponad Podziałami.

 Piotr Heszen

Newsletter

Jeśli podzielisz się z nami swoim adresem e-mail, co jakiś czas otrzymasz od nas zwięzłą wiadomość z najnowszymi informacjami o naszym projekcie.

Norymberga 2.0
Jedyną rzeczą potrzebną złu do zwycięstwa jest bierność dobrych ludzi.
-Edmund Burke, filozof, polityk, krytyk rewolucji francuskiej