Nie została zwolniona z pracy, dostała naganę

16-05-2022

16 maja 2022 r. odbyła się trzecia i ostatnia na etapie lubelskim rozprawa dyscyplinarna przeciwko Małgorzacie Chodkowskiej, nauczycielce i bibliotekarce z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie.

Pani Małgosia nie zostanie zwolniona z pracy – uniewinniono ją z zarzutu wejścia konkretnego dnia do szkoły bez maski (!). Największe niebezpieczeństwo dla nauczycielki zostało więc na razie oddalone. Podziękowania za to należą się posłowi Grzegorzowi Braunowi interweniującemu w jej sprawie, mec. Michałowi Molendzie – jej adwokatowi oraz wszystkim organizacjom i osobom prywatnym, które włączyły się w jej obronę.

Komisja Dyscyplinarna dla Nauczycieli przy Wojewodzie Lubelskim zachowała się zgodnie z regułą: Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek. Nie chciała wziąć na sumienie zwolnienia nauczycielki, ale też nie odważyła się jej uniewinnić. Z jednego zarzutu więc ją oczyściła, ale dwa pozostałe, podobne – utrzymała. No i pozostawiła jej w prezencie „naganę z ostrzeżeniem”. Taka chwiejna postawa Komisji może zachęcić Rzecznika Dyscyplinarnego dla Nauczycieli przy Wojewodzie Lubelskim do odwołania się od jej decyzji, jeżeli uzna, że jest ona zbyt łagodna. Miejmy nadzieję, że tak się nie stanie.

Nas na pewno nikt i nic nie zniechęci, by walczyć o sprawę pani Małgosi do końca. Mec. Michał Molenda zapowiedział, że z kolei on od wyroku lubelskiej Komisji Dyscyplinarnej będzie się odwoływał – poskutkuje to przeniesieniem sprawy do Warszawy, do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Może to i dobrze, bo lubelscy urzędnicy, którzy dają się we znaki normalnym ludziom są z nadania obecnego MEN Przemysława Czarnka.

Będziemy informować o kolejnych wydarzeniach dotyczących sprawy pani Małgosi, tak by jak najwięcej osób i organizacji mogło się w nią włączyć. Na razie dziękujemy tym, którzy już to zrobili, a są to m.in.:

prof. Mirosław Piotrowski i Grupa C-19, prof. Ryszard Zajączkowski reprezentujący Polskie Stowarzyszenie Niezależnych Lekarzy i Naukowców, członkowie Niezależnego Związku Zawodowego „Wolność i Godność”, Adam Kania – koordynator projektu Norymberga 2.0, Agnieszka Pawlik-Regulska prezes Stowarzyszenia Nauczycieli i Pracowników Oświaty „Nauczyciele dla Wolności” – i wielu, wielu innych.

                                                                                                                                                             Piotr Heszen

Relacja video:

 

Newsletter

Jeśli podzielisz się z nami swoim adresem e-mail, co jakiś czas otrzymasz od nas zwięzłą wiadomość z najnowszymi informacjami o naszym projekcie.

Norymberga 2.0
Jedyną rzeczą potrzebną złu do zwycięstwa jest bierność dobrych ludzi.
-Edmund Burke, filozof, polityk, krytyk rewolucji francuskiej